Amatør finder kæmpeskat

Det 1300 år gamle guld er det hidtil største fund i Storbritannien.

Det meste af fundet er fint udsmykkede våbendele i guld og ædelstene.
Birmingham Museum and Art Gallery
Det meste af fundet er fint udsmykkede våbendele i guld og ædelstene.

Fem kilo guld og knap 1,3 kilo sølv. Så meget ædelt metal indeholder den skat, der for nylig blev fundet i grev­skabet Staffordshire i Midtengland. Det er en af de største arkæologiske skatte, der nogen sinde er fundet i England.

Den indeholder bl.a. guldarbejder med inskriptioner og ædelstene og er sandsynligvis fra det syvende eller ottende århundrede. Største­delen af de over 1500 enkeltdele stammer fra våben og krigsudrustning.

Kostbart udsmykkede våben

Fundet blev gjort af amatørarkæologen Terry Herbert, da han undersøgte en vens mark med en metaldetektor. Herefter tog arkæo­loger fra Birmingham Museum and Art Gallery over. Fundet har imponeret forskerne, og ikke alene pga. sin størrelse.

Mange af genstandene er så kostbart udsmykkede, at arkæologerne regner med, at de må have tilhørt en af de øverste magthavere i det angelsaksiske kongerige Mercia. Det gælder bl.a. de 84 kårdeknapper og 71 kårdefæster, der er fremstillet af guld med indlæg af halvædelstenen­ granat. Den slags våben har været forbeholdt de rigeste og mest magtfulde i da­tidens krigersamfund.

Et af de mange guldstykker bærer en latinsk inskription fra Bibelen, der oversat lyder: “Stig op, oh Herre, og må dine fjender blive spredt, og dem, der hader dig, blive fjernet fra dit åsyn.”

Ny serie: Indvandringen til Amerika

Nyt blad: Følg med fra starten, når Illustreret Videnskab i tre afsnit fortæller historien om indvandringen til Amerika.

Få et gratis prøvenummer

Gratis: Download et helt nummer af Illustreret Videnskab. Det er gratis, du skal blot være registreret bruger af illvid.dk.

Tilmeld nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Illustreret Videnskab. Tilmeld her:

DILEMMA: Hvor meget vil du fortælle?

En simpel test kan kortlægge dit genom og fortælle om din risiko for alvorlige sygdomme.

Mangler du en gave til fødselsdagen?

Abonnement: Giv et abonnement på Illustreret Videnskab som gave. Seks numre koster kr. 299,00.

National Geographic

Baggrundsbilleder

Download de nyeste fotografiske perler fra National Geographics naturfotografer her.

Blog: Video om videnskab

Illustreret Videnskabs chefredaktør anbefaler sjove og fascinerende videoer på nettet.

Poll